End of Report
BMX Event Manager© by Lyndon.Downing@bigpond.com

Braintree BMX Winter Series 19.20

BMX EVENT MANAGER, Report Created 02/Feb/2020 14:31:11

Series Summary, All Riders

Formula 5 11 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1 James FAIRBAIRN Braintree BMX Racing Club 162 162
2# Thomas ALLEN Braintree BMX Racing Club 112 112
3# Joshua HARDIE Braintree BMX Racing Club 84 84
4# Noah FORD Braintree BMX Racing Club 76 76
5# Travis SYKES Braintree BMX Racing Club 74 74
6# Jake QUILTER Braintree BMX Racing Club 70 70
7# Ryley BLACKWELL Braintree BMX Racing Club 42 42
=8# Sidney WILCOCK - POLLEY Braintree BMX Racing Club 40 40
=8# Jack HAYNES Braintree BMX Racing Club 40 40
10# Thomas HODDER Braintree BMX Racing Club 34 34
11# Phoebe MILLAR Braintree BMX Racing Club 32 32

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5

Formula 4 26 Riders 7 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1 Charlie LONG Braintree BMX Racing Club 166 203
2 Finley HEIGHES Braintree BMX Racing Club 157 187
3 Zac SIMPSON - JACOBS Braintree BMX Racing Club 145 177
4 Archie KIRK Braintree BMX Racing Club 141 167
5# Max LAWRENCE Braintree BMX Racing Club 134 134
6 Daniel WILLIAMSON Braintree BMX Racing Club 134 163
7 Harry HAYNES Braintree BMX Racing Club 108 108
8# Leo ANDREWS Braintree BMX Racing Club 98 98
9 Adam ARNOLD Braintree BMX Racing Club 96 96
10# Alex BOUGHTON Braintree BMX Racing Club 95 95
11# Jack HAYNES Exeter Eagles BMX Racing Club 86 86
12# Heath OSBORNE Braintree BMX Racing Club 79 79
13# Dylan WOODCRAFT Braintree BMX Racing Club 74 74
14# Logan TAYLOR Braintree BMX Racing Club 70 70
15# Ryley HARVEY Braintree BMX Racing Club 55 55
16# Luke HIGH Braintree BMX Racing Club 53 53
17# Oliver TIBBS Braintree BMX Racing Club 48 48
18# Blake ALLISON Braintree BMX Racing Club 45 45
19# Eli GOUDLING Braintree BMX Racing Club 44 44
20# Rocco DAVIS Club Cyclopark 43 43
21# Harley STEELE Braintree BMX Racing Club 39 39
22# Tom BRACKLEY Braintree BMX Racing Club 36 36
23# Freddie WEAVERS Braintree BMX Racing Club 31 31
24# Alfie WARD Braintree BMX Racing Club 26 26
25# Daniel VENABLES ROMERO Braintree BMX Racing Club 16 16
26# River CORBETT Braintree BMX Racing Club 15 15

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5

Formula 3 28 Riders 9 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1 Callum DAVID Braintree BMX Racing Club 154 190
2 Lily HEIGHES Braintree BMX Racing Club 139 139
3 Louis DELL Braintree BMX Racing Club 134 134
4 Ryan KELSEY Braintree BMX Racing Club 132 158
5 Oliver CATES Braintree BMX Racing Club 125 125
6 Thomas HUMPHREY Braintree BMX Racing Club 113 138
7 Sam FAIRBAIRN Braintree BMX Racing Club 106 106
8 Blake CONNOLLY Braintree BMX Racing Club 103 103
9 Aidan TREW Braintree BMX Racing Club 92 92
=10# Ben HARDIE Braintree BMX Racing Club 82 82
=10# Lucas OSBORNE Braintree BMX Racing Club 82 82
12# Charlie IVES Braintree BMX Racing Club 80 80
13# Max LAWRENCE Braintree BMX Racing Club 63 63
14# Elliot FISK Braintree BMX Racing Club 44 44
15# Petr VYSOHLID Braintree BMX Racing Club 42 42
=16# Dylan MORGAN Braintree BMX Racing Club 40 40
=16# Harrison DAVIS Club Cyclopark 40 40
=18# Thiaan HARDIE Braintree BMX Racing Club 38 38
=18# Oscar DAVIES Club Cyclopark 38 38
=20# Ben OWEN Braintree BMX Racing Club 31 31
=20# Max BUTLER Braintree BMX Racing Club 31 31
=22# Stanley BLAKELEY Braintree BMX Racing Club 30 30
=22# Motiegus SLIZYS Braintree BMX Racing Club 30 30
=24# Harry BRINKLEY Braintree BMX Racing Club 28 28
=24# Harry ROOT Braintree BMX Racing Club 28 28
26# Maurice FARLEY Braintree BMX Racing Club 25 25
27# Archie SAVERY Braintree BMX Racing Club 24 24
28# James KNELLER Braintree BMX Racing Club 22 22

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5

Formula 2 28 Riders 13 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1 Henry ROWE Braintree BMX Racing Club 166 166
2 Oliver BUTTERS Braintree BMX Racing Club 155 155
3 Joshua SIMPSON-JACOBS Braintree BMX Racing Club 151 151
4# Freia CHALLIS Braintree BMX Racing Club 150 150
5 Heath THOMAS Braintree BMX Racing Club 132 132
6 Joseph LONG Braintree BMX Racing Club 131 131
7 Sam CADE Braintree BMX Racing Club 122 148
8# Jonathan YEO Braintree BMX Racing Club 121 121
9 Harvey MILLBANK Braintree BMX Racing Club 121 148
10 Daniel PAILTHROPE Braintree BMX Racing Club 106 130
11 Charlie HERBERT Braintree BMX Racing Club 101 101
12# Archie ANDREWS Braintree BMX Racing Club 99 99
13 Ben OWEN Braintree BMX Racing Club 89 89
14 Gabriel ALMEIDA Braintree BMX Racing Club 88 88
15 Oliver JULLIEN Braintree BMX Racing Club 87 87
16# Louis TAY-EDWARDS Braintree BMX Racing Club 83 83
17 Harry DANIELS Braintree BMX Racing Club 83 83
18# Harrison PEMBROKE Braintree BMX Racing Club 78 78
19# Oliver KENDALL Club Cyclopark 48 48
20# Oscar ALVAREZ Braintree BMX Racing Club 47 47
21# Thomas MILLAR Braintree BMX Racing Club 43 43
22# Joshua CATES Braintree BMX Racing Club 42 42
23# Eddie CANNONS Braintree BMX Racing Club 40 40
24# Joshua SIMPSONS JACOBS Braintree BMX Racing Club 40 40
25# Jack PAILTHORPE Braintree BMX Racing Club 35 35
26# Petr VYSOHLID Braintree BMX Racing Club 34 34
27# Ollie O'BRIEN Braintree BMX Racing Club 32 32
28# Luke FIRMIN Braintree BMX Racing Club 17 17

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5

Female 13+ 2 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1 Chloe OLLETT Braintree BMX Racing Club 184 184
2# Roxy HINTON Braintree BMX Racing Club 133 133

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5

Senior 13 Riders 4 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1 Lee FIRMIN Braintree BMX Racing Club 164 164
2 Steve GILBERT Braintree BMX Racing Club 147 147
3 Lee PEMBROKE Braintree BMX Racing Club 134 134
4 Noel HAYNES Braintree BMX Racing Club 131 131
5# Lee MATTHEWS Braintree BMX Racing Club 66 66
6# Lee EDGAR Braintree BMX Racing Club 64 64
=7# Aaron BLACKWELL Braintree BMX Racing Club 42 42
=7# Kevin SYKES Braintree BMX Racing Club 42 42
=9# Buzz MORGAN Braintree BMX Racing Club 38 38
=9# Adam FORD Braintree BMX Racing Club 38 38
=9# Gary OWEN Braintree BMX Racing Club 38 38
12# Abi PIKE Braintree BMX Racing Club 36 36
13# Lewis ALLISON Braintree BMX Racing Club 34 34

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5

Braintree Elite 26 Riders 3 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1 Andy HEIGHES Braintree BMX Racing Club 144 144
2 Molly NICE Braintree BMX Racing Club 129 150
3# Joshua BUTSON Braintree BMX Racing Club 126 126
4 Matthew DIXON Braintree BMX Racing Club 120 120
5# Adam GILBERT Braintree BMX Racing Club 116 116
6# Sydney ALLEN Braintree BMX Racing Club 106 106
7# Cameron PARRISH Braintree BMX Racing Club 104 104
8# Julian ALLEN Braintree BMX Racing Club 96 96
9# Joshua CATES Braintree BMX Racing Club 79 79
10# Charlotte GREEN Duchy Pirates 4x/BMX Club 67 67
11# Jude GREEN Club Cyclopark 66 66
12# Joseph HARRIS Braintree BMX Racing Club 62 62
13# Oliver CUTMORE Braintree BMX Racing Club 40 40
14# Matthew GOODWINS Braintree BMX Racing Club 38 38
=15# Alex ROBERTON Braintree BMX Racing Club 34 34
=15# Ewan THOMSON Braintree BMX Racing Club 34 34
=17# Kevin SYKES Braintree BMX Racing Club 30 30
=17# Gary O'BRIEN Club Cyclopark 30 30
19# James YEO Braintree BMX Racing Club 26 26
=20# Eddie CANNONS Braintree BMX Racing Club 25 25
=20# Joseph LITTLE Braintree BMX Racing Club 25 25
22# Rossi O'BRIEN Club Cyclopark 24 24
=23# Oliver SMITH Braintree BMX Racing Club 22 22
=23# Alex DOREE Braintree BMX Racing Club 22 22
25# Abi PIKE Braintree BMX Racing Club 21 21
26# Daniel ALVAREZ Braintree BMX Racing Club 20 20

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5

Female 12 and Under 5 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1 Phoebe OLLETT Braintree BMX Racing Club 181 221
2# Caitlin YEO Braintree BMX Racing Club 126 126
3# Phoebe FAIRBURN Braintree BMX Racing Club 74 74
4# Lily HEIGHES Braintree BMX Racing Club 42 42
5# Katie MILLAR Braintree BMX Racing Club 40 40

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5

Female 18+ 4 Riders 0 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 5 of 5 Rounds
BEST OF RACE
1# Teresa CHALLIS Braintree BMX Racing Club 124 124
2# Amy WILLATS Braintree BMX Racing Club 42 42
3# Jen CANNONS Braintree BMX Racing Club 40 40
4# Ruth FORD Braintree BMX Racing Club 38 38

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-5 to qualify.
Best Of is Best 4 results from rounds 1-5


Top of Report